Uczyć się od najlepszych, czyli konferencja Fabryka Roku 2017
Na konkurencyjnym rynku producenci szukają innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą uzyskać i utrzymać przewagę konkurencyjną. Ważna jest właściwa strategia i umiejętne poszukiwanie oszczędności w procesach produkcyjnych. Można to zrobić, wzorując się na najlepszych polskich producentach, słuchając opinii uznanych ekspertów i konsultantów. Konferencja Fabryka Roku jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce w całości poświęconym najskuteczniejszym praktykom i strategiom stosowanym w polskim przemyśle. Jej pierwsza edycja odbyła się 23 listopada w Hotelu Mariott w Warszawie.
W konferencji wzięli udział pracownicy firm produkcyjnych, ośrodków naukowych oraz firm deweloperskich. Mieli oni okazję wysłuchać prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli zakładów produkcyjnych nominowanych w Konkursie Fabryka Roku 2017 oraz wykładowców akademickich, niezależnych ekspertów i konsultantów. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju. Głównym partnerem wydarzenia była firma Philips Lighting.
Konferencja została podzielona na dwie części warsztatowe i panel konferencyjny. Poprowadził ją Michael Majchrzak – organizator i wydawca magazynów Inżynieria i Utrzymanie Ruchu oraz Control Engineering Polska.
W pierwszej części warsztatowej uczestnicy poznali narzędzia do skutecznego rozwiązywania problemów technicznych w dziale UR. Przedstawił je Maciej Gulanowski – inżynier procesu i niezależny konsultant. Omówił on sposoby radzenia sobie z różnymi rodzajami problemów, jakie pojawiają się z punktu widzenia służb UR w trakcie procesu produkcyjnego, a także zasady analizy problemów przez zespół i tworzenia planów korygujących. Podkreślił, jak ważna jest integracja wielu osób w jeden zespół.
Dr Krzysztof Walas – adiunkt w Instytucie Automatyki i Inżynierii Informatycznej Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej – przedstawił „krótki poradnik dla początkujących”, którzy chcą zastosować w zakładzie roboty współpracujące i zapewnić pracownikom bezpieczeństwo. Zwrócił uwagę, że nie tylko sam robot współpracujący musi spełniać wymagania (nie ma jeszcze pełnej normy definiującej robota współpracującego – jest tylko standard techniczny TS), ale narzędzia, których on używa, też muszą być „współpracujące”, czyli bezpieczne dla przebywającego obok pracownika. Dotyczy to również sytuacji, w których robot np. przenosi ostre elementy. Tu odpowiedzialność jest nadal po stronie zakładu pracy.
O skutecznym wykorzystaniu robotów jako elastycznych narzędzi produkcyjnych mówił Krzysztof Kamiński – prezes zarządu w firmie Alnea. Zwrócił on uwagę słuchaczy m.in. na to, że dziś ramię robota może być wyposażone w wiele różnych narzędzi. Dlatego można go używać do wielu celów produkcyjnych w różnych działach zakładu. To pozwala na optymalnie wykorzystanie inwestycji. Trzeba też pamiętać, że coraz trudniej będzie znaleźć chętnych do nawet prostych, ale monotonnych prac, w których roboty sprawdzają się bardzo dobrze. Wspomniał o koncepcji zautomatyzowanych fabryk przyszłości, które będzie można wynająć tylko do wyprodukowania określonej, nawet niewielkiej partii jakiegoś produktu.
Dr Jarosław Panasiuk z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa w Wojskowej Akademii Technicznej przedstawił m.in. wyposażenie laboratorium z robotami (15 robotów z osprzętem różnych firm). Przekonywał uczestników o zaletach korzystania ze stanowisk wirtualnych do obsługi i programowania robotów np. mechanizmu wykrywania kolizji.
Jiri Tourek – dyrektor generalny Philips Lighting CEE – Region Centralny – zaprezentował zasady związane z produkcją w stylu smart. Starał się też odpowiedzieć na pytanie, jak rozwijać biznes w dobie nowych technologii. To zagadnienie obejmuje nie tylko wykorzystanie Big Data i zaawansowanej analityki, ale też nowe modele biznesowe. Dziś niekoniecznie trzeba być właścicielem wykorzystywanej technologii.
W podróż do przyszłości produkcji i wykorzystania Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) zabrał nas Muthukumar Viswanathan – dyrektor ds. Automatyki Przemysłowej i Sterowania Procesami w firmie Frost & Sullivan. Zwrócił on uwagę słuchaczy na potrzebę posiadania solidnej infrastruktury IT, druk 3D i konwergencję systemów.
Koncepcję Przemysłu 4.0 na przykładzie Alstom Transport przedstawił Ireneusz Borowski – Senior Manager, Partner Success Management, EuroCentral, Dassault Systèmes. Jego zdaniem ważne jest postawienie sobie pytania, czemu ma służyć koncepcja Przemysł 4.0. Wskazywał, iż myślenie poprzez doświadczenie jest podstawą do innowacyjności.
Dr Krzysztof Błędowski – Council Director and Senior Economist w MAPI – porównał europejskie i amerykańskie podejście do Internetu Rzeczy w produkcji przemysłowej. Wspomniał o reindustrializacji, nowej polityce przemysłowej Komisji Europejskiej i prognozowanym problemem niedoboru pracowników.
Wspomagane cyfrowo zarządzanie produkcją było tematem wystąpienia Jarosława Sokolnickiego – dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w firmie Microsoft. W prezentacji uczestniczył też Dariusz Dąbrowski z firmy LABO. Mówiono o możliwościach, jakie dają systemy firmy Microsoft w transformacji serwisu lub modelu biznesowego.
Andrzej Soldaty – założyciel i partner Projektu „Inicjatywa dla Polskiego Przemysłu 4.0” – omówił prace nad koncepcją Przemysłu 4.0 w Polsce oraz przestawił programy pomocy dla polskich fabryk. Niestety, poziom np. robotyzacji stawia nas na bardzo odległym miejscu w Europie i na świecie.
W części warsztatowej „Energia dla fabryki i menedżera” o optymalizacji i polskim przemyśle w obliczu wyzwań mówił Łukasz Manowiecki – Industry Segment Marketing Manager, CEE w Philips Lighting Poland. Przedstawił też kluczowe wnioski z badania przeprowadzonego w zakładach produkcyjnych, np. o tym, iż coraz większa odpowiedzialność za proces jest oddawana operatorom.
Zbigniew Szpak – prezes zarządu KAPE – mówił o poszukiwaniu rozwiązań do poprawy efektywności energetycznej. W Polsce mamy nawet nadmiar systemów wsparcia, jednak trzeba określić, jakie inwestycje chcemy zrealizować, a następnie to zrobić.
O praktycznej redukcji kosztów operacyjnych związanych z energią elektryczną i cieplną w British American Tobacco Polska opowiedział uczestnikom konferencji Grzegorz Kazana – Utilities Manager w British American Tobacco Polska. Jak się okazuje, oszczędności mogą być znaczące.
Jeśli chodzi o oszczędzanie energii elektrycznej, warto w sposób innowacyjny podejść do systemów oświetleniowych w fabryce. O tym oraz o bezpiecznym, elastycznym i oszczędnym zarządzaniu zasobami w zakładzie produkcyjnym mówił Maciej Jeziorski – Business Leader, Industry w Philips Lighting Poland.
Trzy kończące konferencję wystąpienia poświęcone były miękkim umiejętnościom przydatnym w codziennej pracy menedżera w zakładzie przemysłowym. O tym, jak dotrzeć do sceptycznie nastawionych pracowników podczas swojej prezentacji, opowiedział Bartłomiej Posmyk – partner w Twarowski Posmyk Sales lnstitute – Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym – Sandler Training. Natomiast o wystąpieniach publicznych, czyli TED w pigułce, mówił Daniel Bordman – ekspert zmiany głosu i wystąpień publicznych, Bordman – Projektowanie doświadczeń. Na zakończenie Agnieszka Jaśkiewicz – praktyk biznesu, konsultant, trener i psycholog – przedstawiła, w jaki sposób menedżerowie mogą lepiej motywować swoje zespoły. Jak się okazuje, można to robić bardzo skutecznie i bez generowania konfliktów.
Po zakończeniu konferencji odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Fabryka Roku 2017. Wzięli w niej udział m.in. prelegenci konferencji, jurorzy oraz dyrektorzy, członkowie zarządów i przedstawiciele firm produkcyjnych, które zostały nominowane do finałowego etapu konkursu. Tytuły Fabryki Roku 2017 zostały przyznane 6 zakładom w 7 kategoriach: „Automatyka i robotyka”, „Utrzymanie Ruchu”, „IT dla przemysłu”, „Zielona fabryka”, „Przemysł 4.0/Przemysłowy Internet Rzeczy”, „Fabryka Roku” i „CEO Roku”. Ponadto przyznano 2 nagrody Dostawca Roku w kategorii „Automatyka przemysłowa” oraz „Utrzymanie ruchu”.
* * *
Kolejne edycje konferencji oraz konkursu Fabryka Roku zostały zapowiedziane na 5 grudnia 2018 r.